• Yasin Güngör

Deneyim Pazarlamasıyla Yeni Nesil Tanıtım Anlayışı

Dijitalleşmenin reklam ve pazarlama alanına girişi ve üzerinde bıraktığı etki, diğer bütün sektörlerinkinden daha belirleyici ve heyecanl verici oldu. Yeni çağın pazarlama yöntemlerinin marka tanıtımlarına entegre olması o denli hızlı gerçekleşti ki, bu yeni nesil ürün – kullanıcı etkileşimi çok kısa denilebilecek sürede geniş kitleler tarafından kabul gördü ve benimsendi. Bu noktada da yenilik sunma adına rekabet gün geçtikçe artmaya devam ediyor.


Klasik pazarlama tekniklerinin tahtını sallayan deneyim pazarlaması en gözde alternatiflerden biri şu aralar. Deneyim pazarlaması kualağa tüketiciye ürünü henüz satın almadan deneyimleme şansını sunan klasik ‘promosyon’ dağıtımı gibi gelse de, çok daha geniş kapsamlı, farklı ve bireylerle derinlemesine bağ kuran bir yöntem. Burada anahtar nokta; Etkileşim. Markayla potansiyel kullanıcı arasında yaşanan deneyim sonucu satın alma istatistiklerinin yükselme trendine geçtiğini gösteren pek çok araştırma mevcut.

Sunulan ürünün içeriğiyle ve kullanıcıya vaat ettikleriyle örtüşen ‘event’ler yani etkinlikler, her ne kadar tanıtım sektörü açısından yeni bir kavram olmasa da, bu etkinliklerin niteliği kesinlikle zamanın ruhunu yakalamalı.


Kullanıcı deneyimini ön plana çıkartan bu yöntemi ilk hayata geçirenler kuşkusuz teknoloji fuarlarındaki standlarında artırılmış gerçeklik deneyimi sunan 3d gözlükler, oyun konsolları ve simulatör ekipmanları gibi yüksek teknoloji üreten firmalar oldu. Hedef kitleyle deneyim sonucu kurulan bağ ve etkileşimin bıraktığı pozitif etkinin ardından yükselen geri dönüşler sayesinde, diş bakım ürünlerinden gazlı içeceklere uzanan bir yelpazede markalar eventlerin çapını ve dinamizmini artırmaya ve yaratıcıklarını konuşturmaya başladılar.


Markaların müşterisiyle direkt olarak iletişime geçtiği bu etkinlik yöntemleri konvansiyonel tanıtım anlayışına göre hem daha samimi, hem de çok daha eğlenceli. Hatta il etapta üründen ziyade eğlence vaat eden tarzıyla, belirlenen hedef kitlenin dışında potansiyel müşteri oranını da artırarak bir taşla iki kuş vurmuş oluyor. Elbette buradaki diğer kazanımlar da ; marka farkındalığının artırılması ve akıllara kazınan slogan ve görseller sayesinde, alışılagelmiş reklam yöntemlerine daha az ihtiyaç duyulacak bir noktaya gelmek. Hayatın olağan akışının içerisinde boy göstermek ve sosyal hayatın bir parçası noktasına gelmek de bıraktığı doğal etki sayesinde marka kimliğini oturtmak açısından harika bir fırsat.

Sunulan ürünün ya da hizmetin niteliğine ve cinsine göre hemen her alanda deneyim pazarlaması örnekleri oluşturmak mümkün. Bunun için çok yönlü düşünecek yaratıcı bir ekibe ve vizyona sahip kreatif ajanslarla çalışmak ve yenilikçi yaklaşımlara açık olmak şart. Çünkü piyasada rekabet, teknolojinin ve yenilenen sosyalleşme yöntemlerinin artış hızıyla doğru orantılı olarak yükseliyor. Uzun ya da orta vadeli bir tanıtım modeli için strateji belirlerken es geçilmemesi gereken bu yeni alana kayıtsız kalmak artık mümkün görünmüyor.

23 görüntüleme